Drama Günlükleri


Oyun ve Drama; Çocuklar için oyun oynamak önemlidir. Oyun oynarken hem eğlenirler hem de öğrenirler. Drama da oyunun gücünü kullanır, oyunsu süreçlerle ve -mış gibi yaparak yaratıcı edinimler sağlanır. Çocuk oynarken hem eğlenmekte, hem de öğrenmektedir. Drama çocuğun oyun oynamasına, keşfetmesine, kendini ifade etmesine olanak tanıyan; beş duyusuna hitap eden; gelişim alanlarını destekleyen; günümüzde okul öncesi eğitimde yaygınlaşan bir yöntemdir.

Drama, çocukları etkin öğrenme fırsatı yaratan bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemde, çocuklar yaparak – yaşayarak öğrenirler ve bilgiye kendileri ulaşırlar. Çocuğun aktif katılması, yaparak – yaşayarak öğrenmesi etkili, verimli ve kalıcı öğrenmede önemlidir. Çocuklar aktif katıldıkları etkinliklerde, duygu ve düşüncelerini doğrudan ifade ederler. Gözlem yaparak ve deneyerek bilgiye kendileri ulaşırlar. Böylece kazanılan bilgiler daha kalıcı olur (Kandır, 2003).

Drama etkinlikleri aracılığı ile çocukların bütün gelişim alanları desteklenir. Ayrıca çocukların hoşça zaman geçirmeleri sağlanır. Okul öncesi eğitim programında, drama etkinliği tek başına yer alabileceği gibi aynı zamanda günlük eğitim programında yer alan diğer etkinliklerle (Türkçe dil etkinlikleri, müzik, matematik, okuma yazmaya hazırlık çalışmaları vd) ile bütünleştirilebilir (Köksal Akyol 2003).

Drama çalışmalarında çocuk bir grup içinde, belirlenmiş sınırlar çerçevesinde kendini hem sözel, hem de bedensel olarak özgürce ifade etme şansını yakalar. Kimi zaman hayal gücüyle yarattığı zaman makinesiyle dinozorlar devrine maceralı bir yolculuğa çıkarken; kimi zaman da nesli tükenmek üzere olan hayvanlara yardım etme konusunda bir araştırmanın içinde bulur kendini. Drama yöntemi çocuğun eğlenerek öğrenmesini sağlarken, kişilik gelişimini de olumlu etkiler. 

Rakun kids Drama Günlükleri dersinde ; çocuklarımızın yaşantı yoluyla öğrenmelerini sağlayıp, hayal güçleri ve yaratıcılıklarını destekleyeceğiz.

Hemen Bizimle İletişim'e Geçin